Son mesaj - Gönderen: ilkumut - Cuma, 17 Ekim 2014 16:42
Abilerim ablalarım 18 ekimdeki gireceğim DHBT (DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ) Sınavım var hepinizden dua bekliyorum. Ne diyordu Mevlana dua edecek güzel bir gönlün yoksa güzel yürekli insanlardan dua iste...
Mescere Mescere

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ekim 26, 2014, 04:15:10 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hakkı Helal Etmemek Günah mı  (Okunma Sayısı 5345 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
dua dilencisi
Global Moderator
Profesör

Aldığı dua: 18753

« : Kasım 06, 2009, 07:38:05 ÖÖ »

Hakkı Helal Etmemek Günah mı

soru: kişiye yapılan bir zulüm, ve dedikoduya sebep birine hakkı helal etmemek Allah katında günah mıdır?

cevap: Kişiye zulum yapılması yada dedikodusunun yapılması kul hakkına girer. Ayrıyetten Allahu Teala o kişiye günahta yazar. Yani hem kul hakkından hemde islama karşı davranmasından dolayı günah kazanır. Kulun o kişiye hakkını helal edip etmemesi kendi şahsına kalmıstır. Hakkını helal yada haram etmesinde günah yoktur. Peygamber efendimiz şu hadisi şerifinde hakları helal etmemiz tavsiyesinde bulunmuştur.

Abdurrahman İbn Aclan (Radiyallahü Anh) rivayet ediyor:

"Allah Resûlü (Aleyhisselâtü Vesselâm) bir gün, sahabilerine şöyle buyurdu:

– Sizden biriniz Ebu Zamzam gibi olmaya güç yetiremez mi?

Sahabiler sordular:
– Ebu Zamzam kimdir, ya Resûlallah?

Peygamberimiz (Aleyhisselâtü Vesselâm) şöyle cevap verdiler:
– Ebu Zamzam, sizden önce yaşamış kişilerden biridir (Her sabah şöyle dua ederdi

"Allah’ım! Bana söven (gıybetimi yapan, aleyhimde bulunan) kullara hakkımı bağışladım..."

(Ebu Davûd)

Yine islamı elinden geldiğince yaşamaya çalışıp haramdan sakınan insan Allah'ın izniyle cennete girer. Her ne kadar cennete girecek olsada çetin bir hesap söz konusudur. Kişi haklarını helal etmemişse, hakkını alacağı kişiler tek tek huzuruna gelir onlarla hesaplaşma başlar, buda hesabı ve hesabın çetinliğini arttırır. Zaten mahşer yeri çok sıkıntılıdır, dahada sıkıntılı olur..

saadet-i uzma
Ord. Profesör

Aldığı dua: 38156

« Yanıtla #1 : Aralık 13, 2009, 01:39:54 ÖS »

hem bir yandan içimi ferahlattı bu durum hemde içimi acıttı, Rabbim kul hakkı dışında her türlü durumu affedebileceğinin müjdesini vermiş lakin O herşeye kadir iken bizim hak helal etmeme gibi bi lüksümüz olamayacağını düşündüm bir an nefsim adına, ki yaşadıklarımız o mübareklerin peygamberlerin üstündemi ki etmeyelim içinden çıkılmaz bir hal Rabbim affeyleye amin...Ebu zamzam misali yürekler dualar nasib eyleye Rabbi rahim.

emeğinize sağlık seelam ve dua ile...

'' gelecek, kokusunu duyuyorum, bana bunamış deseniz de biliyorum, Yusuf'um gelecek...
Sayfa: [1]
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.7 | SMF © 2006, Simple Machines LLC

Her bir gününüz, bir öncekinden daha verimli geçsin inşallah
XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM
Questa Grafica è stata creata da Webinweb.net

MKPortal M1.1.2b ©2003-2007 mkportal.it
Bu safya 0.03249 saniyede 17 sorguyla oluşturuldu