Son mesaj - Gönderen: iklimihuzur - Cumartesi, 17 Aralık 2016 18:34
«Ey Rabbimiz, üzerimize (yağmur gibi) sabır yağdır. Ayaklarımıza sebat ver (er meydanından kaydırma). Bu kâfirler güruhuna karşı bize yardım et».
Mescere Mescere

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Haziran 27, 2017, 02:38:12 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
Gönderen Konu: Acele Karar Vermeyin  (Okunma Sayısı 8180 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
iklimihuzur
Moderator
Profesör

Aldığı dua: 41217

« : Ocak 18, 2009, 03:49:38 ÖS »

Köyün birinde bir yaşlı adam varmış. Çok fakirmiş ama Kral bile onu kıskanırmış...Öyle dillere destan bir beyaz atı varmış ki, Kral bu at için ihtiyara nerdeyse hazinesinin tamamını teklif etmiş ama adam satmaya yanaşmamış.. "Bu at, bir at değil benim için; bir dost, insan dostunu satar mı" dermiş hep. Bir sabah kalkmışlar ki,at yok. Köylü ihtiyarın başına toplanmış: "Seni ihtiyar bunak, bu atı sana bırakmayacakları, çalacakları belliydi.Krala satsaydın, ömrünün sonuna kadar beyler gibi yaşardın.Şimdi ne paran var, ne de atın" demişler...İhtiyar: "Karar vermek için acele etmeyin" demiş."Sadece at kayıp" deyin, "Çünkü gerçek bu.Ondan ötesi sizin yorumunuz ve verdiğiniz karar.Atımın kaybolması, bir talihsizlik mi, yoksa bir şans mı? Bunu henüz bilmiyoruz. Çünkü bu olay henüz bir başlangıç.Arkasının nasıl geleceğini kimse bilemez."
Köylüler ihtiyar bunağa kahkahalarla gülmüşler.Aradan 15 gün geçmeden at, bir gece ansızın dönmüş...Meğer çalınmamış, dağlara gitmiş kendi kendine.Dönerken de, vadideki 12 vahşi atı peşine takıp getirmiş.Bunu gören köylüler toplanıp ithiyardan özür dilemişler."Babalık" demişler, "Sen haklı çıktın. Atının kaybolması bir talihsizlik değil adeta bir devlet kuşu oldu senin için, şimdi bir at sürün var.." "Karar vermek için gene acele ediyorsunuz" demiş ihtiyar. "Sadece atın geri döndüğünü söyleyin.Bilinen gerçek sadece bu. Ondan ötesinin ne getireceğini henüz bilmiyoruz. Bu daha başlangıç.Birinci cümlenin birinci kelimesini okur okumaz kitap hakkında nasıl fikir yürütebilirsiniz?" Köylüler bu defa açıkça ihtiyarla dalga geçmemişler ama içlerinden "Bu herif sahiden gerzek" diye geçirmişler...
Bir hafta geçmeden, vahşi atları terbiye etmeyeçalışan ihtiyarın tek oğlu attan düşmüş ve ayağını kırmış. Evin geçimini temin eden oğul şimdi uzun zaman yatakta kalacakmış. Köylüler gene gelmişler ihtiyara."Bir kez daha haklı çıktın" demişler. "Bu atlar yüzünden tek oğlun, bacağını uzun süre kullanamayacak. Oysa sana bakacak başkası da yok.Şimdi eskisinden daha fakir, daha zavallı olacaksın" demişler. İhtiyar "Siz erken karar verme hastalığına tutulmuşsunuz" diye cevap vermiş."O kadar acele etmeyin. Oğlum bacağını kırdı.Gerçek bu. Ötesi sizin verdiğiniz karar. Ama acaba ne kadar doğru. Hayat böyle küçük parçalar halinde gelir ve ondan sonra neler olacağı size asla bildirilmez."
Birkaç hafta sonra, düşmanlar kat kat büyük bir ordu ile saldırmış. Kral son bir ümitle eli silah tutan bütün gençleri askere çağırmış. Köye gelen görevliler, ihtiyarın kırık bacaklı oğlu dışında bütün gençleri askere almışlar. Köyü matem sarmış. Çünkü savaşın kazanılmasına imkân yokmuş, giden gençlerin ya öleceğini ya da esir düşeceğini herkes biliyormuş. Köylüler, gene ihtiyara gelmişler... "Gene haklı olduğun kanıtlandı" demişler. "Oğlunun bacağı kırık ama hiç değilse yanında. Oysa bizimkiler, belki asla köye dönemeyecekler. Oğlunun bacağının kırılması, talihsizlik değil, şansmış meğer..." "Siz erken karar vermeye devam edin" demiş, ihtiyar. "Oysa ne olacağını kimseler bilemez. Bilinen bir tek gerçek var. Benim oğlum yanımda, sizinkiler askerde... Ama bunların hangisinin talih, hangisinin şnssızlık olduğunu sadece Allah biliyor."
 Lao Tzu, öyküsünü şu nasihatla tamamlamış: "Acele karar vermeyin.Hayatın küçük bir dilimine bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının. Karar; aklın durması halidir.Karar verdiniz mi, akıl düşünmeyi, dolayısı ile gelişmeyi durdurur.Buna rağmen akıl,insanı daima karara zorlar. Çünkü gelişme halinde olmak tehlikelidir ve insanı huzursuz yapar.Oysa gezi asla sona ermez. Bir yol biterken yenisi başlar.Bir kapı kapanırken, başkası açılır.Bir hedefe ulaşırsınız ve daha yüksek bir hedefin hemen oracıkta olduğunu görürsünüz." 

.. ruhuyla hareket eden, maddeye meydan okur. ...
iklimihuzur
Moderator
Profesör

« Yanıtla #1 : Ocak 22, 2009, 06:00:14 ÖS »

Genç adam, evinin altında marangozluk yapıyordu.
Adam bir gün çalışırken elektirik kesildi. Ve uzun süre beklediği halde gelmedi.
Aksi gibi o akşam üzeri teslim etmesi gereken bir kaç pencere vardı.
Biraz dinlenmek için eve çıkarken, sigortaya göz attı. Şalter indirilmişti.
Kaldırdı ve işe koyuldu.
Yine aynı şey oldu. Ama bu sefer suçluyu görmüştü.
Oğlu, sigortayı kapattığı sırada, babasını karşısında bulmuştu
Adam, on yaşına gelmiş bir çocuğun böyle bir haylazlığını affedemezdi.
Bütün günü, onun yüzünden mahvolmuştu. Tokat attı.
Oğlunun göz yaşlarını görmemezden geldi ve eve çıktıktan sonra, eşine dert yanarak :
"Bu çocuğun, okulda kimlerle arkadaşlık ettiğini bilmemiz lazım!" dedi ve çocuğunun günlüğünü okumaya başladı:
 "Bu gece kötü bir rüya gördüm!" yazmıştı. "Atölyede çalışırken, babamı elektirik çarpıyordu. Allah'ım onu koru! Ben elimden geleni yapacağım!"

... Acele karar vermeyin.Hayatın küçük bir dilimine bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının....

şüheda
Global Moderator
Profesör

Aldığı dua: 10285

BİLİYORUM BİRYERLERDEN GELECEK BAHAR...

« Yanıtla #2 : Ocak 22, 2009, 06:30:30 ÖS »

... Acele karar vermeyin.Hayatın küçük bir dilimine bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının.... 

Allah razı olsun iklimihuzur  s17
Acele kararlar,önyargılar....
pişmanlıktan başka birşey bırakmıyor ardında.... Undecided

Eğer Sevda Sevgiliye kendini adamaksa,
Eğer Sevgi kardelen çiçeği gibi hürriyete açmaksa
ŞEHADET  en büyük aşk
ŞEHİD en büyük aşık ise
Kendimi yoluna adıyorum
Kendimi yoluna adıyorum
YA RASULALLAH
YA RASULALLAH
iklimihuzur
Moderator
Profesör

« Yanıtla #3 : Ocak 22, 2009, 06:37:49 ÖS »

...Acele kararlar,önyargılar....
pişmanlıktan başka birşey bırakmıyor ardında.... 

ben  teşekkür  ederim!

iklimihuzur
Moderator
Profesör

« Yanıtla #4 : Ocak 22, 2009, 10:02:16 ÖS »

FIRTINADA UYUMAK

Yıllar önce bir çiftci, fırtınası bol olan bir tepede bir çiftlik satın almıştı.
  Yerleştikten sonra ilk işibir yardımcı aramak oldu. Nihayet çelimsiz bir adam işi kabul etti.
  Adamın haline bakıp "çiftlik işinlerinden anlarmısın ?" diye sormadan edemedi.
  "Sayılır" dedi adam, "fırtına çıktığında uyuyabilirim."
  Bu ilgisiz sözü biraz düşündü, sonra boşveripçaresi adamı işe aldı.
  Haftalar sonra bir gece yarısı, fırtınanın o müthiş uğultusuyla uyandı.
  Adamın odasına koştu: "Kalk, kalk! Fırtına çıktı."
  Adam yatağından doğrulmadan mırıldandı: "Boş verin efendim, gidin yatın."
  Çifci, adamın rahatlığına çıldırmıştı. Eretesi sabah ilk işi onu kovmak olacaktı.
  Dışarı çıktı, saman balyalarına koştu. Aaa! Saman balyaları birleştirilmiş, üzeri muşamba ile örtülmüş, sıkıca bağlanmıştı.
  Ahıra koştu. İneklerin tamamı bahçeden ahıra sokulmuş, ahırın kapısı desteklenmişti.
  Tekrar evine yöneldi; evin kepenklerinin tamamı kapatılmıştı.
  Çifci rahatlamış bir halde odasına döndü, yatağına yattı.
  Fırtına devam ediyordu. Gülümsedi ve gözlerini kapatırken mırıldandı:
  "Fırtına Çıktığında Uyuyabilirim."

Sıkıntılara zihnen( bilgi,plan), manen (dua), maddeten (tedbir) hazırsanız, fırtına çıktığında uyuyabilirsiniz.

.. Acele karar vermeyin.Hayatın küçük bir dilimine bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının....

Foton
Ord. Profesör

Aldığı dua: 50111

« Yanıtla #5 : Mart 05, 2009, 07:54:18 ÖS »

Genç adam, evinin altında marangozluk yapıyordu.
Adam bir gün çalışırken elektirik kesildi. Ve uzun süre beklediği halde gelmedi.
Aksi gibi o akşam üzeri teslim etmesi gereken bir kaç pencere vardı.
Biraz dinlenmek için eve çıkarken, sigortaya göz attı. Şalter indirilmişti.
Kaldırdı ve işe koyuldu.
Yine aynı şey oldu. Ama bu sefer suçluyu görmüştü.
Oğlu, sigortayı kapattığı sırada, babasını karşısında bulmuştu
Adam, on yaşına gelmiş bir çocuğun böyle bir haylazlığını affedemezdi.
Bütün günü, onun yüzünden mahvolmuştu. Tokat attı.
Oğlunun göz yaşlarını görmemezden geldi ve eve çıktıktan sonra, eşine dert yanarak :
"Bu çocuğun, okulda kimlerle arkadaşlık ettiğini bilmemiz lazım!" dedi ve çocuğunun günlüğünü okumaya başladı:
 "Bu gece kötü bir rüya gördüm!" yazmıştı. "Atölyede çalışırken, babamı elektirik çarpıyordu. Allah'ım onu koru! Ben elimden geleni yapacağım!"

Peh be ben o baba olmak istemezdim, insanın yüreğine dokunuyor,
demmekki sabırlı olup işin ardındaki hayır olan meseleye ulaşmak gerekir .saman alevi gibi parlayıp hatalara düşmemek gerekir
Allah razı olsun, sevgili İklimihuzur  s17
iklimihuzur
Moderator
Profesör

« Yanıtla #6 : Mart 11, 2009, 12:52:44 ÖÖ »

Bir mevsim...
Bir zamanlar 4 Oğlu olan bir adam varmış. Çocuklarının çok erken karar vermemeleri ve önyargılı olmamaları için onları bu konuda eğitmek istemiş. Böylece her birini uzak bir yerde duran Ağacın yanına gidip ona bakmalarını istemiş. İlk oğlan Kışın gitmiş, İkincisi İlkbahar, üçüncüsü yazın ve sonuncusu sonbaharda. Geri döndüklerinde hepsini bir araya çağırmış ve ne görüklerini sormuş. İlk Oğlan Ağacın çok çirkin, yaşlı ve kupkuru olduğunu söyledi. İkinci oğlan Hayır yeşillikle doluydu ve canlıydı dedi. Üçüncü oğlan başka fikirdeydi .Çiçekleri vardı ve kokusuyla görüntüsüyle o kadar muhteşemdi ki daha önce hiç böyle bir şey görmemişti. Sonuncu Oğlan hepsinin haksız olduğunu ve ağacın meyvelerle dolu, canlı ve hayat dolu olduğunu belirtti. Yaşlı Adam Oğullarına hepsinin haklı olduğunu söyledi. Çünkü hepsi farklı mevsimlerde ağacı görmeye gitmişti. Onlara bir Ağacı veya bir İnsanı kısa bir süre veya bir mevsim tanıdıktan sonra yargılayamayacaklarını anlatmaya çalıştı. Ya da neye sahip olup olmadıklarını ..... Gerçekleri ancak sonunda 4 mevsimi gördükten sonra görürsünüz . Eğer kışın vazgeçersen, İlkbaharın nimetinden olursun, Yazın Güzelliğinden ve Sonbaharın bütünlüğünden de... Bir mevsimin acısının, diğer güzel mevsimleri parçalamasına izin vermeyin. Hayatınızı bir mevsim (bir dönem) yüzünden yargılamayın...

Foton
Ord. Profesör

« Yanıtla #7 : Mart 11, 2009, 12:58:44 ÖÖ »

Aynı tema farklı örneklerle çok güzel işleniyor.
Allah razı olsun s17
iklimihuzur
Moderator
Profesör

« Yanıtla #8 : Mart 11, 2009, 01:29:45 ÖÖ »

Aynı tema farklı örneklerle çok güzel işleniyor.
Allah razı olsun s17

Amiin! Ecmain!

Amaç bu zaten önemli bir temayı zengin örneklerle işlemek.  m5

öylesine
Profesör

Aldığı dua: 46069

« Yanıtla #9 : Ocak 25, 2010, 10:02:06 ÖÖ »

Onlara bir Ağacı veya bir İnsanı kısa bir süre veya bir mevsim tanıdıktan sonra yargılayamayacaklarını anlatmaya çalıştı. Ya da neye sahip olup olmadıklarını ..... Gerçekleri ancak sonunda 4 mevsimi gördükten sonra görürsünüz .

zamana andolsun ki...diye başlayan bi ayet
cezaları vermekte acele etmiyen bi yaratıcı
hesabı belli bir vakte kadar erteleyen Allah

İnsan aceleci yaratılmıştır diyen bir Kuran.İnsan unutandır diyen bir Kuran.
Allah bile en çok sabreden iken , biz yaratılmışlar ne az tefekkür ediyoruz olayları ,zamanı,bize verilenleri...
 Allah razı olsun

‎"Rabb'im!
Ortalamanın üzerinde bir hızla gidenleri koru.."
iklimihuzur
Moderator
Profesör

« Yanıtla #10 : Ocak 27, 2010, 01:50:40 ÖS »

zamana andolsun ki...diye başlayan bi ayet
cezaları vermekte acele etmiyen bi yaratıcı
hesabı belli bir vakte kadar erteleyen Allah

İnsan aceleci yaratılmıştır diyen bir Kuran.İnsan unutandır diyen bir Kuran.
Allah bile en çok sabreden iken , biz yaratılmışlar ne az tefekkür ediyoruz olayları ,zamanı,bize verilenleri...
 Allah razı olsun

"Allah insanlari islediklerine karsilik hemen yakalayiverseydi, yeryuzunde bir canli birakmamasi gerekirdi...." (fatır_45)

Yorumunuzu okurken; tefekküründe hüzünü ziyadeysiyle hissetiğim ayet-i kerime zihnimize sirayet etti ..
 Değerli yorumunuz için  Rabbim sizdende razı olsun ..  m5

iklimihuzur
Moderator
Profesör

« Yanıtla #11 : Mart 27, 2010, 03:19:12 ÖS »

Hayat dersi

Okuldaki ikinci ayimda, hocamız test sorularını dağıttı. Ben okulun
en iyi oğrencilerinden biriydim. Son soruya kadar soluk almadan geldim ve orada
çakıldım kaldım. Son soru şöyleydi:
Hergün okulu temizleyen hademe kadının ilk aıi nedir?.. Bu
herhalde bir cesit şaka olmalıydı. Kadını yerleri silerken hemen hergün
görüyordum.

Uzun boylu, siyah saçli bir kadındı. 50'lerinde falan olmaliydi. Ama adını
nerden bilecektim ki!.. Son soruyu yanıtsız birakip kağıdı teslim ettim.
Süre biterken bir öğrenci, son sorunun test sonuçlarına dahil olup
olmadığını sordu. Tabi dahil dedi, hocamiz:
 <İş yaşamınız boyunca insanlarla karşilacaksınız. Hepsi birbirinden farkli insanlar.
Ama hepsi sizin ilginiz ve dikkatinizi hakkeden insanlar bunlar. Onlara sadece
gulumsemeniz ve `Merhaba' demeniz gerekse bile>..
Bu dersi hayatim boyunca unutmadım.
O hademenin adını da.. Dorothy idi.

.......

.. Acele karar vermeyin.Hayatın küçük bir dilimine bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının ..
« Son Düzenleme: Mart 27, 2010, 03:31:47 ÖS Gönderen: iklimihuzur » Logged

iklimihuzur
Moderator
Profesör

« Yanıtla #12 : Mart 27, 2010, 03:24:34 ÖS »

Yagmurda otostop!..

Bir gece vakit geceyarisina dogru Alama otoyolunun kenarinda duran
bir zenci kadin gordum. Bardaktan bosanirca yagan yagmura ragmen,
bozulan arabasinin disinda duruyor ve dikkati cekmeye calisiyordu.
Gecen her arabaya el salliyordu. Yaninda durdum. 60'li yillarda bir
beyazin bir zenciye hem de Alabama'da yardima kalkismasi pek olagan
seylerden degildi. Onu kente kadar goturdum. Bir taksi duragina biraktim.
Ayrilirken ille de adresimi istedi. Verdim. Bir hafta sonra kapim calindi.
Muazzam bir konsol televizyon indiriyordu adamlar. Bir de not ekliydi,
armaganda..
Gecen gece otoyolda bana yardiminiza tesekkur ederim. O korkunc yagmur
sadece elbiselerimi degil, ruhumu da sirilsiklam etmisti. Kendime guvenimi
yitirmek uzereydim, siz cika geldiniz. Sizin sayenizde olmekte olan kocamin
yataginin bas ucuna zamaninda ulasmayi basardim. Biraz sonra son nefesini verdi.
Tanri bana yardim eden sizi ve baskalarina karsilik beklemeksizin yardim eden
herkesi kutsasin!.. En iyi dileklerimle, Bayan Nat King Cole.

....

.. Acele karar vermeyin.Hayatın küçük bir dilimine bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının ..

Foton
Ord. Profesör

« Yanıtla #13 : Mart 27, 2010, 03:31:31 ÖS »

Örnekler çok güzel... Önyargısız sabırla o an ki duruma aldanmamak gerekir.
ardında kimbilir ne tür hikmetler olaylar saklıdır.
Allah için insanlara yardım etmenin mükafatı o denli karşılık bulur.

teşekkürler sevgili İklimihizur.

s19
s5
isra
Ord. Profesör

Aldığı dua: 42682

« Yanıtla #14 : Mart 27, 2010, 04:46:36 ÖS »

çok güzel bir paylaşım.
böyle şeyleri paylaşarak insanlara iyi gösterme hususundaki azminiz için
Allah razı olsun.

İnsanlığın başına bir iş gelirse Hakk'tandır;ama geliş sebebi Hakk'tan ayrılmaktandır!
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.7 | SMF © 2006, Simple Machines LLC

Her bir gününüz, bir öncekinden daha verimli geçsin inşallah
XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM
Questa Grafica è stata creata da Webinweb.net

MKPortal M1.1.2b ©2003-2007 mkportal.it
Bu safya 0.03248 saniyede 17 sorguyla oluşturuldu